W Internecie można przeczytać dużo wiadomości na temat drogi jaką trzeba przejść by zostać pirotechnikiem. Przygotowując ten materiał natknąłem się na wiele niekompletnych lub nawet błędnych informacji, dlatego postanowiłem, że opiszę w kilku zdaniach co tak naprawdę trzeba zrobić, by zdobyć kwalifikacje na używanie materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. 

Zacznijmy od początku. Jakie są najczęstsze zadania, które wykonuje pirotechnik w Polsce? Dużą częścią pracy są oczywiście pokazy pirotechniczne. Począwszy od pokazów na weselach, a skończywszy na  dużych,  ogólnopolskich a nawet międzynarodowych festiwalach pirotechnicznych. Następnym elementem dość popularnym w Polsce są tak zwane pikniki militarne, na których odbywają się inscenizacje historyczne z użyciem czołgów, mundurów i karabinów z okresu obu wojen światowych. Jest to do tego stopnia popularny rodzaj imprez w Polsce, że istnieje kilka firm, które wyspecjalizowały się głównie w tego typu przedsięwzięciach. Warto wspomnieć jeszcze o obsłudze planu filmowego, gdzie pirotechnicy dodają pikanterii w superprodukcjach filmowych.

Do rzeczy, aby zostać pirotechnikiem musisz spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musisz mieć ukończone 21 lat, wykształcenie co najmniej średnie,  być osobą niekaraną cieszącą się dobrą opinią wśród sąsiadów – i nie jest to przesada bowiem w odpowiednim czasie ubiegania się o pozwolenie wojewody (o czym napiszę za chwilę) waszych sąsiadów odwiedzi dzielnicowy, który wypyta czy jesteście dobrymi mieszkańcami, więc jeśli zamierzasz zostać pirotechnikiem już dziś zacznij mówić dzień dobry tej najgorszej sąsiadce spod jedynki, która zawsze miała pretensje o to, że Twój pies szczeka za głośno.

 

Po drugie i najtrudniejsze. Aby przystąpić do kursu i egzaminu organizowanego przez Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia w Zielonce musisz mieć udokumentowaną dwuletnią praktykę w firmie, która działa już w branży pirotechnicznej i posiada wszystkie stosowne pozwolenia. Jak się nie trudno domyślić, będziesz miał taką możliwość tylko wtedy, gdy dana firma zechce zwiększyć zatrudnienie. Jeśli chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą zdobycie praktyki jest bardzo trudne, bowiem firmy w Polsce mają obawy o to, że w przyszłości możecie konkurować o klientów. Niestety tak to wygląda. Trzeba się mocno postarać lub słono zapłacić, aby w ogóle rozpocząć praktykę.

 

Jeśli udało Ci się ukończyć praktykę, czeka Cię jeszcze trzydniowy kurs doszkalający w WITU w Zielonce. Odbywa się średnio 4 razy do roku, a jego koszt systematycznie się zwiększa. Aktualnie kosztuje w granicach 5 tys. zł. i trzeba go powtarzać raz na pięć lat. Na kursie doszkalającym utrwalicie sobie zasady bezpiecznego używania materiałów wybuchowych do użytku cywilnego. Kurs kończy się egzaminem z pytaniami otwartymi od komisji egzaminacyjnej. Jeśli nie zaliczycie możecie umówić się na następny termin i oczywiście ponownie płacicie. Więc lepiej dobrze się przygotować!

 

Jeśli będziecie pracować w innej firmie niż Wasza, pracodawca skieruje Was na badania psychiatryczne i psychologiczne, bowiem praca przy tego typu materiałach wymaga dobrego zdrowia psychicznego.

 

A jeśli zdecydujecie się na otworzenie własnej firmy zajmującej się pokazami pirotechnicznymi, musicie starać się o pozwolenie Wojewody. Jest to jednak wątek dość rozległy, więc opiszę go w innym artykule blogowym.

 

Pozdrawiam B.K.